University of Dallas Athletics 'Hall of Fame' 

CLASS OF 2016

Inducted: Nov. 13, 2016

  • Kellie Fuentes: Volleyball
  • Edgar Tavares: Men's Soccer
  • Bastian Vaandrager: Men's Tennis 

CLASS OF 2015

Inducted: Nov. 1, 2015

  • Angela Cuba: Women's Cross Country, Women's Track and Field 
  • Tom Fogerty: Baseball
  • Blake Guyton: Men's Basketball 

CLASS OF 2014

Inducted: Nov. 2, 2014

  • Charles Crowley: Football Coach
  • Adam Lunger: Men's Soccer
  • Hank Meinster: Men's Soccer Coach
  • Bob Newton: Baseball
  • Greg Roper: Men's Soccer

CLASS OF 2013

Inducted: Nov. 17, 2013

  • Mike Hasson: Men's Soccer
  • Paul Rydberg: Men's Soccer
  • Adam Todd: Track & Field
  • J. Allen Whyte: Baseball, Football

CLASS OF 2012

Inducted: Nov. 4, 2012

  • Madeleine Brink: Women's Soccer
  • Tom Hansell: Men's Soccer
  • Kelly Scofield: Women's Soccer
  • Sister Marie Pierre, O. Cist (Bridget Sercer): Track & Field 
  • Joe Utay: Football Coach 

CLASS OF 2011

Inducted: Oct. 16, 2011

  • Jerome Vanier: Men's Tennis
  • James Vilade: Baseball Coach
  • Sister Mary Gretchen (Megan Hoffman), R.S.M.: Volleyball
  • Elena Yates: Women's Cross Country, Women's Track & Field

CLASS OF 2010

Inducted: Oct. 2010

  • Jon Henderson: Baseball
  • Stefani Webb: Women's Soccer Coach
  • Steve Eberhardt: Baseball
  • Cecil Grigg: Football, Baseball, Basketball, Men's Track & Field

CLASS OF 2009

Inducted: Nov. 2009

  • Shane Lungwitz: Men's Basketball
  • Anna McMinn: Women's Tennis
  • Tiffany Barden: Women's Soccer
  • Christine Chadwick: Women's Soccer
  • Leslie Smith: Women's Soccer

CLASS OF 2008

Inducted: Dec. 2008

  • Kyle Francis: Men's Soccer
  • Liz Mikkelsen: Women's Soccer
  • Tim Mowery: Men's Tennis
  • Patty Danko: Sports Information Director

CLASS OF 2007

Inducted: Oct. 2007

  • Jesse Nelson: Baseball
  • Tony Gallizzi: Baseball
  • Jake Carney: Baseball
  • Scott Myers: Baseball
  • Jimmy Wheaton: Men's Soccer
  • Sarah Gaunt: Women's Tennis

CLASS OF 2006

Inducted: Oct. 2006

  • George Schneller: Men's Basketball

CLASS OF 2005

Inducted: Oct. 2005

  • Tapley Holland: Baseball

CLASS OF 2004

Inducted: Oct. 2004

  • Ashley Smith: Women's Basketball, Women's Soccer, Volleyball

Inducted: Feb. 27, 2004

  • Jack Nichols: Baseball
  • Troy Miller: Baseball
  • Monsignor Milam Joseph: President

CLASS OF 2003

Inducted: Mar. 21, 2003

  • Scott Cocca: Men's Basketball
  • Venera Flores: Volleyball, Volleyball Coach
  • Rufe Brewton: Baseball, Men's Basketball

CLASS OF 2002

Inducted: Feb. 22, 2002

  • Kendall Snouffer: Women's Tennis
  • Donnie Watson: Baseball
  • Tony Thompson: Men's Cross Country

CLASS OF 2001

Inducted: Feb. 16, 2001

  • Dan Cruse: Golf
  • Lee Gramly: Men's Basketball
  • Gerald Turner: Baseball

CLASS OF 2000

Inducted: June 3, 2000

  • Steve Prud'homme: Men's Basketball, Women's Basketball Coach
  • Smitty Duke: Baseball, Athletics Director, Volleyball Coach
  • Janet Gribnitz: Women's Basketball, Women's Track

CLASS OF 1999

Inducted: Feb. 19, 1999

  • Pat O'Hagan: Baseball
  • Gary Morris: Baseball
  • Jerry Gramly: Baseball

CLASS OF 1998

Inducted: Feb. 20, 1998

  • Al Ogletree: Baseball Coach
  • Tony Tyler: Men's Basketball
  • Rich Gaffney: Baseball, Athletics Director